XVII Krajowy Zjazd Naukowo-Techniczny Młodej Kadry PZITB w Rzeszowie
W dniach 26-28 maja 2017 roku w Rzeszowie odbyła się XVII edycja Krajowego Zjazdu Naukowo-Technicznego Młodej Kadry PZITB.
W Zjeździe udział wzięło blisko siedemdziesięciu delegatów z 14 oddziałów Kół Młodej Kadry z całego kraju. Warto zaznaczyć, że dla większości uczestników była to pierwsza wizyta w stolicy Podkarpacia. Komitet organizacyjny pod kierownictwem Przewodniczącego Koła Młodych PZITB O. Rzeszów – inż. Macieja Ilko stanowili członkowie Koła Młodych przy Politechnice Rzeszowskiej.
Wiodącą tematyką wydarzenia była innowacyjność miasta Rzeszowa w aspekcie dynamicznego i efektywnego rozwoju branży budowlanej na rynku regionalnym. Region Podkarpacki w ostatnich latach zyskał zupełnie nowe oblicze; powstały tutaj znamienite obiekty architektoniczne, komunikacyjne, budowle wielkopowierzchniowe, sportowe oraz technologiczno-naukowe, będące powodem do dumy nawet na arenie międzynarodowej.
Pierwszy dzień Zjazdu zgodnie z planem rozpoczęła konferencja pt. „Rzeszowskie Innowacje”, która odbyła się w Centrum Konferencyjno-Dydaktycznym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej.
Zaproszenie na Konferencję przyjęli Prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa – Zbigniew Detyna, Sekretarz Generalny PZITB – Wiktor Piwkowski, Przewodniczący rzeszowskiego oddziału PZITB – Jacek Hess, Przewodniczący rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji – Marian Sulencki, Dziekan Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej – dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz, Prodziekan ds. Kształcenia dla kierunków Budownictwo oraz Architektura – dr hab. inż. Lucjan Ślęczka, prof. PRz oraz opiekun KM PZITB O. Rzeszów – dr inż. Lidia Buda-Ożóg. Wszyscy gorąco przywitali uczestników wydarzenia.
Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu o rozwoju miasta udostępnionego przez Urząd Miasta Rzeszowa. Kolejnym punktem Konferencji były wystąpienia przedstawicieli partnerów oraz firm będących sponsorami Zjazdu nt. realizowanych przez nich innowacyjnych przedsięwzięć a także technologii. Prelekcje wygłosili:
- Damian Kaleta, Promost Consulting, „Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne w budownictwie mostowym – mosty kompozytowe”,
- Jacek Hess, Besta PB, „Wznoszenie obiektów za pomocą technologii deskowań tunelowych”,
- Krzysztof Michalczuk, Inżynieria Rzeszów, „Microtunneling, realizacja kontraktu kolektora BURAKOWSKI-BIS”,
- Krzysztof Ostrowski, MTA Engineering, „Zarządzanie projektami w oparciu o systemy baz danych”,
- Krzysztof Detyna, POIIB w Rzeszowie, „Domy pasywne. Realizacja nowej siedziby POIIB”,
- Piotr Magdoń, Hartbex, „Tajniki procesu deweloperskiego”,
- Grzegorz Bajorek, CTB przy PRz, „Technologia i jakość betonu”,
- Jacek Martynuska, Erbud Rzeszów, „Realizacje obiektów szpitalnych przez Erbud”.
Po zakończeniu części konferencyjnej na Politechnice, uczestnicy udali się do pobliskiej miejscowości Jasionka, gdzie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z architektem obiektu G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego oraz jego zwiedzaniu, mając możliwość dyskusji nt. projektowania, procesu budowy oraz eksploatacji budynku. Sam proces realizacji delegaci mogli podziwiać również podczas projekcji filmu udostępnionego przez generalnego wykonawcę – firmę Karpat Bud w czasie I panelu konferencyjnego.
Pierwszy dzień zjazdu zakończyła biesiada integracyjna.
Podczas drugiego dnia Zjazdu Młodej Kadry, wczesnym rankiem delegaci wyruszyli w podróż autokarem w Bieszczady. Pierwszym punktem wycieczki były Uherce Mineralne, a dokładniej zwiedzanie browaru regionalnego URSA MAIOR. Mówiąc „Ursa Maior” mamy na myśli niszowy browar, centrum sztuki, centrum kreatywności i designu w Bieszczadach. Firma ta kojarzy się z wysoką jakością, wiedzą, innowacjami, nowoczesnymi technologiami oraz czerpaniem pozytywnych wzorców z kultury, przyrody, historii i biznesu. W budynku uczestnicy Zjazdu mieli przyjemność wejść do części zamkniętej Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa, miejsca, gdzie powstają wybitne piwa rzemieślnicze w niewielkich limitowanych ilościach. Dzięki profesjonalnemu podejściu pracowników Ursa Maior, uczestnikom zostały np. przybliżone informacje o surowcach używanych do warzenia piw, które można było powąchać i skosztować. Kolejno przeszliśmy przez poszczególne etapy powstawania piwa – od przygotowania powstających surowców, poprzez warzenie, fermentację, leżakowanie i rozlew. Cały obiekt, ponadto, wykorzystuje energię odnawialną i inne innowacyjne rozwiązania. Dowiedzieliśmy się również, że część zysku jest inwestowana w lokalne przedsięwzięcia, skupiające się na ochronie i promocji walorów Bieszczad.
Drugim punktem podróży było zwiedzanie wnętrza zapory wodnej w Solinie należącej do Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od krótkiego filmu, który wyjaśnił nam mechanikę zapory i procesy, które w niej zachodzą. Po filmie do uczestników dołączył przewodnik, który uświadomił, że wewnątrz zapory panuje stała temperatura 7-8 ºC oraz 100% wilgotność, a do pokonania będzie także około 100 stopni schodów. Zaskoczyło to niektórych uczestników, którzy mieli na sobie jedynie podkoszulki, jednak na pewno nie zniechęciło :). Pierwszą atrakcją były stare turbiny, które przeszły na „techniczną emeryturę”. Przewodnik opowiedział również historię dwóch śmigłowców MI-2, które znajdują się na terenie elektrowni i tak intrygują ciekawych turystów. Kolejnym przystankiem, już wewnątrz budowli była tzw. „hala maszyn” – tam uczestnicy mogli zobaczyć elementy prowadzące 4 hydrozespołów: 2 klasycznych i 2 tzw. rewersyjnych o łącznej mocy 200 MW. Następnie zeszliśmy do najniższej galerii serwisowej. Młodą Kadrę zaintrygowała informacja, że nad nami jest 81,7 m betonu ważącego 2 mln ton, a zaraz za ścianą 60 m słupa wody a dodatkowo najniższa galeria znajduje się 6 m pod dnem jeziora. Co kilka metrów mijaliśmy urządzenia pomiarowe. Takich urządzeń w całej zaporze znajdziemy ogromne ilości. Przewodnik uświadomił, że nieustannie mierzą one ciśnienie, naprężenie betonu, jego temperaturę i wilgotność oraz przepływ wody dostającej się przez szczeliny i zakamarki. Po kilkudziesięciu metrach spaceru wyszliśmy na druga galerię, znajdującą się na wysokości parkingu, z którego weszliśmy do zapory. W drugiej galerii czekał naprawdę majestatyczny kawałek budowli, to tzw. powiększona fuga dylatacyjna inaczej mówiąc ogromna szczelina pomiędzy betonowymi segmentami przyporowymi zapory przypominający transept w gotyckiej katedrze.
Po wyjściu była ewidentnie odczuwalna różnica temperatury i wilgotności, pomiędzy wnętrzem zapory Solina, a parametrami panującymi na zewnątrz.
Kolejną atrakcją dnia był rejs promem po jeziorze Solińskim. Cała grupa mogła podziwiać walory krajobrazowe ,,Bieszczadzkiego morza”. Uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z kapitanem statku, a nawet przy odpowiednim nadzorze potrzymać ster.
Wycieczka do największego sztucznego zalewu w Polsce miała na celu przybliżyć młodym inżynierom wiedzę teoretyczną o przyszłym zawodzie, uzmysłowić jego powagę, niebezpieczeństwo oraz jak ważna jest precyzja i brak pomyłek.
Sobota zakończyła się wyjściem integracyjnym do klubu Kula Bowling&Club, gdzie uczestnicy Zjazdu mieli możliwość zagrania w kręgle, potańczenia, lepszego poznania siebie nawzajem oraz wymienienia opinii, sugestii i pomysłów dotyczących innowacyjnych rozwiązań widzianych właśnie oczami młodych inżynierów budownictwa.
Po pożegnalnym, niedzielnym śniadaniu w hotelu delegacji udali się w podróż powrotną do swoich miast. Wartym podkreślenia jest fakt, że do organizatorów zewsząd spływały słowa podziękowania oraz podziwu dla tak udanej i ciekawej organizacji przedsięwzięcia. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na październik w Poznaniu.
Opracowali:
Emilia Kołodziej
Michał Bielec
Maciej Ilko