Konferencja BIM 13 grudnia 2017 roku
Spojrzenie na BIM z perspektywy wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego – BIM Day 2017
Warszawa, 13 grudnia 2017 – O roli BIM w procesie projektowania i realizacji inwestycji budowlanych oraz miejscem, jakie zajmuje BIM w kontekście wyzwań i przyszłości polskiej branży budowlanej, dyskutowało ponad 400 uczestników konferencji BIM Day 2017. BIM – polska perspektywa: budowa XXI wieku. Relacja wideo z konferencji dostępna jest na stronie www.
„BIM nie jest narzędziem, metodą czy technologią. Jest koncepcją międzybranżowej współpracy na każdym etapie pracy nad obiektem budowlanym i infrastrukturalnym. Oznacza transparentność procesów i realną komunikację między poszczególnymi stronami. Kolejna edycja konferencji BIM Day pokazała, że warto rozmawiać o BIM w szerokim gronie – włączając do dyskusji wszystkie strony zaangażowane w proces inwestycyjno-budowlany” – mówi Przemysław Nogaj, AEC Territory Sales Executive, Autodesk.
Konferencja BIM Day 2017 zgromadziła ponad 400 architektów, projektantów instalacji i konstrukcji, inżynierów lądowych i wodnych, wykonawców i inwestorów na rynku budowlanym, zarówno w obszarze obiektów kubaturowych, jak i infrastrukturalnych. Merytoryczny wkład w BIM Day miało 45 międzynarodowych prelegentów, dzięki którym udało się stworzyć program zawierający blisko 20 sesji związanych z różnymi obszarami BIM.
W sesji plenarnej BIM – trendy, strategie, doświadczenia, rozwiązania wzięli udział przedstawiciele Autodesk: Joachim Dekker i Emmanuel Di Giacomo, Konrad Pleban reprezentujący Dell, Mark Costello z działającej m.in. w Irlandii firmy HFB, Sharif Ben Chamach z holenderskiego RPS, Mateusz Turecki z Budimexu oraz Michał Skorupski – przedstawiciel KPMG. Bardzo ważnym elementem spotkania była debata BIM – jak skutecznie współpracować. W dyskusji uczestniczyli: Agnieszka Kalinowska-Sołtys, APA Wojciechowski; Tomasz Franczewski, Budimex; Dominik Harpula, Bouygues Immobilier Polska oraz Daniel Malujda, Aquanet SA. Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. o świadomości i stosowaniu BIM w Polsce, wzajemnych oczekiwaniach architekt – wykonawca – inwestor, efektywnej współpracy i wzorcach zagranicznych.
Uczestnicy BIM Day 2017 mieli do wyboru 4 główne ścieżki branżowe: legislacja i standardy, BIM dla inwestorów i wykonawców, BIM w infrastrukturze, BIM dla architektów, konstruktorów, instalatorów oraz dodatkową ścieżkę: technologie dla branży. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prowadzona przez SARP sesja nt. BIM w zamówieniach publicznych, w której przedmiotem dyskusji była między innymi współpraca pomiędzy zamawiającym a wykonawcami, a także sesja nt. uwarunkowań legislacyjnych i edukacji BIM w Polsce, w której udział wzięli przedstawiciele SARP, PZITB oraz PZPB. Dobrymi praktykami i doświadczeniami w zakresie BIM na polskim rynku podzieliły się firmy: Arup, Budimex, CADach, Konstruktor, Lafrentz Polska, Murapol, Skanska, SUD Polska, TB Poland, Tequm oraz Warbud.
Dużym powodzeniem cieszyły się techniczne sesje poranne zgłębiające tajniki trzech rozwiązań: Autodesk Revit, Autodesk Dynamo Studio i Autodesk InfraWorks.
W przerwach pomiędzy sesjami na uczestników czekała interaktywna część wystawowa przygotowana przez partnerów konferencji, a także „Strefa Innowacji”, zapraszająca do świata VR i przetestowania najnowszych skanerów laserowych, nowoczesnych tabletów, stacji roboczych i innych innowacyjnych technologii dla branży architektoniczno-budowlanej.
Materiały z #BIMDay2017 dostępne są na stronie www.
Partnerami BIM Day 2017 byli:
Partner Złoty: Dell
Partnerzy Srebrni: FARO, Fujitsu, Leica Geosystems, Panasonic
Partner Strefy Innowacji: Spantium
Dystrybutor Autodesk: Datech
Partnerzy Autodesk Platinum: Graitec, Man and Machine Software, PROCAD
Partnerzy Autodesk Gold: AEC Design, Aplikom, Cadsoft, MAT, P.A. NOVA
Patroni Honorowi: ICE, PIIB, PSMB, PZFD, PZITB, PZPB, SARP
Patroni Medialni: Builder, Inżynier Budownictwa, Muratorplus.pl
Informacje o Autodesk
Autodesk dostarcza oprogramowanie dla ludzi, którzy tworzą. Jeżeli kiedykolwiek prowadziłeś sportowy samochód, podziwiałeś imponujący wieżowiec, używałeś smartfona lub oglądałeś wspaniały film, bardzo możliwe, że doświadczyłeś tego, nad czym pracują miliony klientów Autodesk na całym świecie. Twórz, co tylko chcesz, z Autodesk. Więcej informacji na www.autodesk.pl, www.facebook.com/Autodesk.Poland