XXI Krajowy Zjazd Naukowo – Techniczny Młodej Kadry PZITB
-
W dniach 20 – 22 maja 2022 roku w Olsztynie odbył się XXI Krajowy Zjazd Naukowo – Techniczny Młodej Kadry PZITB. Wydarzenie rozpoczęła III Konferencja Honor Inżyniera, która miała miejsce na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie, a patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła Redakcja Sektora Kolejowego, miesięcznik ,,Przegląd Budowlany” oraz miesięcznik ,,Inżynieria i Budownictwo”.
„Honor Inżyniera” to pierwsza w Polsce kampania młodych inżynierów z branży budowlanej dotycząca etyki zawodowej. Ideą Młodej Kadry jest dbanie o właściwy poziom zawodowy, godność i honor inżyniera oraz rozwój myśli technicznej w budownictwie. W konferencji uczestniczyło około 60 członków Kół Młodej Kadry PZITB reprezentujących 15 Oddziałów, goście specjalni oraz studenci.
Pierwszą sesję rozpoczęło wystąpienie Przewodniczącej Komitetu Młodej Kadry Weroniki Wasielewskiej, w imieniu Pani Profesor Marii Kaszyńskiej – Przewodniczącej PZITB przemówił doktor Mieczysław Grodzki – Sekretarz Generalny PZITB, Dr inż. Jacek Zabielski – Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Geoinżynierii powitał uczestników w roli gospodarza, przemawiali również Prezes Zarządu Fundacji PZITB – Wiktor Piwkowski, Przewodniczący Rady Fundacji PZITB – Ryszard Trykosko, Zastępca Przewodniczącego Rady Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa – Mariusz Dobrzeniecki, Zastępca Dyrektora Departamentu Wyrobów Budowlanych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego – Krzysztof Myszkowski oraz kierujący komórką Wydziału Inwestycji Miejskich miasta Olsztyn – Krzysztof Śmieciński.
Uczestnicy mogli usłyszeć słowa wsparcia i motywacji do działania podkreślające, że to młodzi ludzie i inżynierowie kreują rzeczywistość i tworząc ją zapisując się w historii Polski. W pierwszej sesji Koordynator Projektu ,,Honor Inżyniera” – Michał Bal przedstawił historię kolei na ziemiach polskich na przestrzeni lat. Zabrali głos również przedstawiciele partnerów konferencji takich firm jak Budimex i PORR.
Drugą sesję otworzyła prezentacja przedstawiająca rozwiązania technologiczne służące wydajnemu zabezpieczeniu pracowników w obszarze torowiska. Przedstawione pomysły bez wątpienia pozwolą nam spojrzeć na nowe rozwiązania w kwestii bezpieczeństwa. Następnie przedstawiona została niezwykle motywujących biografii Polaków, którzy to wnieśli mosty i kolej na znacznie wyższy poziom. Na końcu zostały przedstawione aktualne realizacje kolejnych partnerów konferencji takich firmy jak Trakcja, FacRail, CERTA JN.
Podsumowując, III Konferencja Honor Inżyniera poruszyła tematykę infrastrukturalnego budownictwa kolejowego. Dowiedzieliśmy się między innymi, że transport, zwłaszcza kolejowy jest strategicznym sektorem unijnej gospodarki wywierającym bezpośredni wpływ na codzienne życie wszystkich obywateli w Polsce i całej UE.
Wieczór uczestnicy spędzili wspólnie na integracji przy ognisku.
Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzania budowy linii tramwajowej nr 4 i 5 w Olsztynie i Centrum Badań Środowiska. Obie Inwestycje były i są dużym wyzwaniem logistycznym i wymagają odpowiedniego zarządzania.
Po obiedzie uczestnicy Zjazdu udali się na budowę Wydziału Prawa i Administracji przygotowywanego dla Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. W oczy rzuciła się tam oryginalność wydziałowych obiektów budowlanych, nieoczywista konstrukcja i ciekawa elewacja.
Po kolacji, odbył się uroczysty bankiet. Była to idealna okazja do nawiązania nowych znajomości, ugruntowania istniejących i poszerzenia kontaktów.
Ostatniego dnia, zaraz po śniadaniu nastąpiło pożegnanie wszystkich uczestników.